Zero Waste drogerie aneb jak se nakupuje v bezobalových obchodech?

Zero Waste je směr, který v posledních letech nabírá na obrátkách a o minimalizaci odpadu se dnes snaží čím dál více lidí.

Jedná se o změnu postoje k nakupování a jiný, udržitelný, přístup k životu.

A jak jinak minimalizovat odpad než žádný nevytvářet? Dnes se zaměříme na drogerii. Jak se nakupuje v bezobalových obchodech?

Kolik různých sáčků a dalších plastových obalů vložíte při každém nákupu do svého košíku? Kolik už jste vyhodili lahví a krabic od pracích prášků, gelů, odstraňovačů skvrn, šampónů či aviváží? Přitom toto všechno můžete významně redukovat a nemusíte chodit jen do bezobalových obchůdků. Dnes už se dá s vlastní donesenou nádobou nakupovat i v některých drogériích nebo supermarketech. Jen se trochu zamyslet a změnit své návyky. 

Jak nakupovat bez obalu?

Možná jste pro zero waste životní styl, nevadí vám změnit své zvyky a šetřit naši planetu, ale zatím jste se do bezobalového obchodu neodvážili. Bát se toho nemusíte ani jako nováčci. V obchodech vám vždy rádi pomohou a jak se říká: „žádný učený z nebe nespadl“. Přesto jsme pro vás připravili pár tipů, jak na to:

Zjistěte, co máte doma

Samozřejmě nemusíte okamžitě vzít všechno, co doma máte a vyhodit to jen proto, že to není ekologické a má to špatný obal. Spíš se proberte všemi skříňkami a zapište si, co vám chybí, dochází a v jakém množství chcete nakoupit. Dnes se dá takto zakoupit takřka veškerá drogerie a část kosmetických výrobků jako například šampony, sprchové gely, masky, přírodní barvy na vlasy, mýdla, zubní pasty apod. 

Připravte si vhodné nádoby

Jak se vám bude seznam plnit, připravujte vhodné nádoby. Použijte cokoliv vhodného. Sklenice od kompotů, láhve a kýble z již vypotřebované drogerie apod. Můžete si koupit i nádoby nové a ty pak používat. Některé klasické drogerie, jako například DM nebo Rossmann to i vyžadují. Obaly vybírejte také podle objemu, tvaru a váhy. Můžete si také napsat na papírek, na co která nádoba je, a vhodit jej dovnitř. Když máte vše připraveno, seznam naplněný, můžete směle vyrazit do obchodu. 

V obchodě vám pomohou

Nákupu jako takového se vůbec bát nemusíte. Prodavačky a prodavači bývají velmi milí a usměvaví. Často jsou to srdcaři a nadšenci do ekologického způsobu života. Přivítají každého nováčka s otevřenou náručí. Nejdříve vám nádobu zváží, pak jí naplní a opět zváží. Je to jednoduché. 

Ceny drogerie v bezobalových obchodech?

Mnoho lidí se mylně domnívá, že ceny v takových obchodem musí být zákonitě nižší. Tak tomu ale není a je to logické. Většina majitelů bezobalů šla do svého podnikání proto, že chtějí chránit životní prostředí nejen před horami plastů. Proto vybírají ekologické a šetrné prostředky, lokální suroviny nebo Bio kvalitu. Toto všechno je na výrobu mnohem náročnější než běžný průmyslový způsob – bez pesticidů, hnojiv, udusávání těžkými stroji a ničení všeho živého v zemi. Dražší kosmetika a potraviny ve své ceně zákonitě musí zahrnovat péči o půdu. K tomu je nutné ještě připočítat mnohem nižší množství prodaného zboží, než mají supermarkety a vysvětlení je jasné. Na druhou stranu v bezobalu obvykle nakoupíte skutečně jen to, pro co jste přišli a nic navíc jako jinde. 

Co dělat, když nemůžete jít do bezobalového obchodu?

Ne vždy můžete jít do bezobalového obchodu nebo žádný ve svém okolí nemáte. Řešení existuje i tak. Někdy se dají koupit produkty ve vratných obalech, i když bohužel čím dál méně. Když potřebujete koupit něco zabaleného a nevratného, měl by být vaší prioritou papír, který se dá jednoduše recyklovat a je z přírodního materiálů. Na konci jeho „recyklačního cyklu“ neutíkají žádné mikročástice jako u plastů. Vhodným obalem v porovnání s plasty je rovněž sklo, protože je můžete bez problémů recyklovat stále dokola. Oproti tomu z plastové láhve sice novou vyrobit můžete, ale tento materiál ztrácí na kvalitě a k další recyklaci často už pak není ani vhodný. 

Kde nakupovat?

Nejrůznějších bezobalových obchodů s drogerií je v naší zemi celá řada. Na internetu existuje jejich podrobná mapa, kde si snadno najdete, zda nějaký není i ve vašem okolí. Také některé obchodní řetězce už některé produkty v této podobě nabízí. Ve vratných nádobách nabízí některé zboží Rohlík.cz, stáčenou drogerii si koupíte v DM nebo Rossmann. V Globusu pak zakoupíte ve volném prodeji hlavně vybrané potraviny. 

Nakupovat Zerowaste a ekologicky můžete i u nás!

Připravili jsme pro Vás ekologickou drogerii: 

https://www.fergo.cz/page/lp-ekologicka-drogerie-pro-vasi-domacnost?id=32