Poznej Česko: Vinařství

Morava je vinařská oblast, která obsahuje schválená území pro pěstování révy vinné v prostoru jižní a jihovýchodní Moravy.


Tvoří ji čtyři vinařské podoblasti, mikulovská, velkopavlovická, slovácká a znojemská. Toto uspořádání vzniklo v roce 2004 v souvislosti s novým vinařským zákonem.


Velkopavlovická vinařská podoblast zahrnuje 70 vinařských obcí. Vlastní plocha vinic v roce 2019 činila 4851 ha.[1]  Největší vinařskou obcí v této podoblasti, i v celé ČR, jsou Velké Bílovice. 

Ve této oblasti v obci Žabčice najdete Vinařství Měřínský, které vzniklo v roce 1976, kdy jejich první sadba čítala 500 hlav. O vinice, které jsou dnes mnohem rozsáhlejší, se stará celá rodina Měřínských. Dědička vinařství Iva zařadila do portfolia nové a moderní odrůdy. 

Víno z vinařství Měřínský se vyznačuje hlavně tím, že je vše připravováno poctivou klasickou metodou. Jejich víno je kvašeno bez pomoci chemických přísad, vše je pod pečlivým dohledem majitelky a jejího tatínka. 

Mají v nabídce několik druhů odrůd. Mezi nejzvláštnější patří jejich oranžové víno Kvevri. Jedná se odrůdu dovezenou z Grúzie. Tato odrůda se připravuje speciální metodou kvašení, kvasí 7 měsíců a jeho příprava vyžaduje velkou dávku trpělivosti a znalostí o víně. Tato odrůda se kvasí v nádobě zakopané v zemi. 

Vinařství Měřínský je, jak jsme psali, rodinný podnik, malý výrobce, který má na trhu vína své místo. Jejich víno se nerodí ve sklepě, ale jeho cesta začíná na vinici. Rodina Měřinských tak v lednu mrzne na vinohradu při stříhání hlav, v létě se opalují při pravidelné péči o vinici, na podzim slaví vinobraní a v zimě pečují o své sudy a láhve ve vinném sklípku.


Na našem marketplace si můžete zakoupit speciální sady vín sestavené přímo Ivou pro FERGO.