Jak snížit spotřebu vody? Začněme u sebe.

Zavřete oči a představte si, že jste astronauty, vznášejícími se ve vesmíru, a shůry pozorujete planetu Zemi. Jakou má barvu?

Pokud je vaše vnímání barev v pořádku, určitě se shodnete na barvě modré. A máte pravdu. Přibližně 70 % zemského povrchu je tvořeno vodou. Asi si řeknete, proč tedy taková panika z ubývání vody? Odpověď je jednoznačná. Většina vod na Zemi obsahuje vysoké množství soli. Sladká voda je zastoupena pouze ve 3 % a z toho 3/4 vody je vázáno ve formě ledu a sněhu. Pouze 0,5 % světových zdrojů vody je využitelných pro náš ekosystém a lidskou populaci. A proto bychom vodu neměli vnímat jako samozřejmý a nevyčerpatelný zdroj. Zkusme být úspornější. V tomto článku se pokusíme poradit, jak na to. 

Změna začíná u nás

Většina z nás o vodě neuvažuje jako o nedostatkovém zboží. Nepočítáme, kolikrát denně otočíme vodovodním kohoutkem, neměříme výšku vody při našich pravidelných koupelích ve vaně, nezamýšlíme se nad tím, kolik litrů vody průměrně spotřebuje jeden kus hospodářského dobytka, kolik litrů vody je zapotřebí k vypěstování určité plodiny.    

Průměrná denní spotřeba vody v České republice je přibližně 100 litrů na osobu (v Praze 115 litrů na osobu). Takové množství spotřebujeme během běžných denních aktivit jako je hygiena, praní, úklid, mytí nádobí, vaření, zalévaní, koupání, návštěva toalety, a dalo by se pokračovat.  

Jak snížit vlastní spotřebu vody?

Využíváte pitnou vodu opravdu efektivně? V následujících bodech si ukážeme, jak hospodárně zacházet s vodou. 

 • Přestože je koupání ve vaně příjemná relaxace, raději se sprchujte. 
 • Sprchujte se ekonomicky. 
 • Při mytí vlasů, mydlení těla a rukou a čištění zubů zavírejte kohoutek. 
 • Pro větší úsporu vody si pořiďte pákovou baterii a úspornou sprchovací hadici.  
 • Pravidelně kontrolujte těsnění vodovodního kohoutku.
 • Nádobí myjte v napuštěném dřezu a ne pod tekoucí vodou.
 • Pračku a myčku zapínejte, až když jsou opravdu plné
 • Auto myjte v myčce. Zde je využívána recyklovaná voda. 
 • Zalévejte raději dešťovou vodou. Můžete využít zahradní sud. 
 • Při úklidu využívejte kbelík s vodou. Nemáchejte hadr pod tekoucí vodou.
 • Využívejte WC stop. Ušetříte přibližně 30% vody při každém spláchnutí.

Spotřeba virtuální vody

Napadlo vás někdy, že svojí konzumací spotřebováváte vodu i z jiných světadílů? Mnohdy se jedná o oblasti, které trpí alarmujícím nedostatkem pitné vody. Řeč je zde o skryté či „virtuální“ vodě obsažené v potravinách a výrobcích, které konzumujeme. 

Vysoká spotřeba vody je spojena především s produkcí masa. Ale i mezi zemědělskými plodinami nalezneme výjimky. K vítězům soutěže vodních nenasytů jednoznačně patří avokádo. Pěstování této oblíbené plodiny má za následek nejen kácení lesů, ale i abnormální spotřebu vody. Uvádí se, že na 2 až 3 avokáda je potřeba 272 litrů. Velkými milovníky vody jsou i mandloně. Na vypěstování jedné mandle se spotřebuje 12 litrů vody. 80 % celkové produkce mandlí pochází z Kalifornie. Zvyšující se poptávka po mandlích měla za následek zničení 6 500 tisíc hektarů mokřad a následná kalifornská sucha. 

Nemusíte ale smutnit. Mandle se dají nahradit i jinými ořechy, které obsahují mnoho minerálů, vlákniny, vitamínů, antioxidantů a přispívají tak k tělesné i duševní rovnováze. Můžete se vybrat ze široké nabídky ořechů, semínek i sušených plodů a pomáhat nejen svému zdraví, ale i Matce Zemi. 

Chytré skleníky

Moderní technologie pomalu začínají nahrazovat tradiční zemědělství. V mnohém jsou efektivnější a úspornější.  Jednou z takových technologií jsou i chytré skleníky. Díky senzorům vlhkosti dochází k zavlažování půdy pouze v případě nutnosti. To vede k úspoře vody.  

Vraťme vodu přírodě

Tématem záchrany vody v přírodě se zabývá i Český svaz ochránců přírody (ČSOP). Ve spolupráci s nadačním fondem Veolia vznikla sbírka „Vraťme vodu přírodě“, jejímž hlavním cílem je výkup a ochrana vhodných přírodních lokalit. Díky tomu se již podařilo zachránit 50 hektarů mokřadů.

Na závěr  

Voda je součástí všeho živého na této planetě. Bez ní by život nebyl. Ne vždy si tento fakt uvědomujeme. Zásoby pitné vody se v důsledku klimatických změn a nehospodárnosti člověka stále ztenčují. Podle prognóz bude voda brzy vzácnější než ropa. Hospodárným nakládáním s pitnou vodou i úpravou našeho jídelníčku můžeme přispět k zachování nejvzácnějšího bohatství naší planety pro budoucí generace. 

A svým nákupem na Fergo můžete navíc podpořit svým nákupem projekty, které pomáhají ostatním!

JAK NAKUPOVAT NA FERGO?

 1. Vyberte si z naší nabídky produktů.
 2. Svým nákupem podpořte vybraný projekt.
 3. Uvařte si něco chutného a mějte skvělý pocit z dobrého skutku.