Na ovoce: Vraťme se zpátky k našim stromům

Co udělá průměrný Čech, když má chuť na ovoce? Zajde si do obchodu. Ale nemusí to tak být! Seznamte se s projektem Na ovoce.

Pamatujete na to, jak jste trhali ovoce v sadech, když jste byli malí? Projekt Na ovoce vám pomůže si opět najít cestičku k našim stromům v České republice, které nabízí více dobrot, než si můžete koupit v obchodech s dovezenými potravinami. Pojďme, vrátíme se společně k přírodě, kterou znaly dobře naše babičky. 

Z obchodů do přírody

Opravdu skvělý nápad mají zakladatelé neziskové organizace Na ovoce. Chtějí posílit vztah lidí ke krajině a ovocným stromům, které už neslouží tak, jako sloužily našim prarodičům. Co si budeme povídat, dnes si všichni většinou zajdeme do obchodu a koupíme dovezené ovoce a zeleninu, které nemají zdaleka takovou chuť, jakou jsme znali, když jsme byli malí a babička nám dělala jablečný koláč. Na ovoce mapuje sady a stromy po celé republice a seznamuje veřejnost s tím, jaké krásné dědictví máme přímo pod rukama. A nejen to. Snaží se o udržitelnost těchto míst, obnovují a zakládají nové sady, pořádají veřejná moštování v pražských sadech a ovocné workshopy. Velmi originální jsou naučné vycházky pro veřejnost a také organizují samosběry ovoce, po kterých už lidé delší dobu volají. Postupně se vracíme tam, odkud jsme vyšli a Na ovoce pomáhá k navrácení naší původní nádherné krajiny plné ovocných stromů. 

Mohu sbírat všude?

Takže jak to tedy je? Když uvidíte strom v přírodě, můžete na něj vylézt a očesat si ho po svém? K tomu slouží mapová aplikace Na ovoce, kde je označeno nespočet ovocných stromů a keřů, které jsou volně přístupné. Účelem je, aby se využily všechny ovocné zdroje v přírodě a nesetkávali jsme se se shnilými plody, které se hromadí v příkopech. U stromů, které jsou zanesené do aplikace, lidé nejdříve ověřují, zda strom skutečně nepatří na něčí pozemek a je povoleno ho očesat. 

Jak se zapojit do péče o krajinu

Aby naše krajina vzkvétala a stromy se rozrůstaly, potřebuje k tomu příroda pomocnou ruku. A proto Na ovoce hledá dobrovolníky, kteří by pomohli při výsadbě, sklizních nebo při přípravě jejich ovocných slavností, které pořádají. Navíc založili e-shop, kde si můžete zakoupit originální staré odrůdy ovocných stromů. Takové chutě v obchodech skutečně nenajdete, a k tomu bude zasazení takového stromu vaše srdcová záležitost. Nabízí například svatební stromy nebo vzpomínkové. Strom dostanete s certifikátem a budete vědět, že jste podpořili hned několik dobrých věcí najednou. A především vás zahřeje u srdce, že vaše vnoučata z něho jednou budou jíst.

To pravé ovoce a ta skutečně zdravá zelenina

Pokud toužíte po změně k lepšímu, výraznějších chutích a zdravě vypěstovaném čerstvém ovoci a zelenině, doporučujeme zkusit Fresh bedýnky. Člověk by měl sníst pět kusů čerstvých potravin denně, ovšem k tomu už nikdo nedodává, jaké kvality. Buďte proto obezřetní při jejich výběru a nakupujte ovoce a zeleninu u ověřených prodejců.

JAK NAKUPOVAT NA FERGO?

  1. Vyberte si z naší nabídky fér produktů.
  2. Svým nákupem podpořte jeden z projektů
  3. Nakoupili jste něco chutného a budete mít skvělý pocit z dobrého skutku.