David Attenborough: Potřebujeme světu vrátit divočinu

„Svět je v potížích, ale my víme, co s tím! Stay tuned,“ říká Attenborough ve svém prvním insta příspěvku.

Založil si instagramový účet v 94 letech a celou síť převálcoval. Přesně tohle se podařilo britskému přírodovědci a dokumentaristovi Davidu Attenboroughovi. Za dva týdny nasbíral 5,7 milionů fanoušků a jeho první příspěvek vidělo bezmála 18 milionů lidí. A stejný úspěch zažívá i jeho nový dokumentární snímek Život na naší planetě (A Life on Our Planet), který je nyní v první desítce na Netflixu. V čem tkví jeho kouzlo? Pojmenovává problémy kolem nás a zároveň přináší řešení. „Svět je v potížích, ale my víme, co s tím! Stay tuned,“ říká Attenborough ve svém prvním insta příspěvku.

Máme šanci své chyby napravit

Už více než 60 let nám David Attenborough prostřednictvím rádia, televize a ve více než stovce dokumentů přibližuje krásy přírody a této planety. Procestoval všechny kontinenty, setkal se s významnými osobnostmi tohoto světa i s domorodými kmeny lovců a sběračů. Svět, který znal, se ale změnil. Jeho nový dokument Život na naší planetě je zároveň svědectvím toho, co se stalo s naší planetou během jednoho lidského života. Žijeme v době klimatických změn, tání ledovců a masového vymírání rostlinných a živočišných druhů. Zní to jako tvrdá a neměnná realita. Podle Attenborougha je z toho cesta ven, pokud opět začneme žít s přírodou v rovnováze. A to znamená znovu obnovení biodiverzity přírody.

Chce to jen odhodlání

Lidé často argumentují tím, že jedinec nic nesvede. Ale právě jedna myšlenka či jediný nápad nás dostal od pazourků z jeskyně do moderního světa s chytrým telefonem v ruce. Attenborough si stojí za tím, že našim cílem by mělo být využití moderních technologií k tomu, abychom mohli přírodu opět uzdravit. Nejde ale o to, zachránit planetu, ale zachránit sami sebe. Příroda opět může být divoká, musíme ale začít jednat hned a radikálně. Mezi věcmi, které Attenborough zmiňuje je například přechod na udržitelné zdroje energie, omezení přehnaného rybolovu, a také nad tím, že by státy měly přestat ničit plíce této planety – pralesy. Změna životního stylu se ale nemá týkat jen velkých věcí, jako je průmysl, ale měla by se dotknout i jednotlivců. Ať už je to omezení plastů nebo změna naší stravy, která obsahuje až příliš mnoho masa.

Inspirace pro každý den

Změna je důležitá. Především, změna k lepšímu. U nás ve Fergo věříme v principy ekologie a férovosti. Proto jsme vytvořili online tržiště, které spojuje byznys i osobní angažovanost a zájem o svět každého z nás. Tento unikátní ekosystém vznikl pro ty, kteří si nechtějí jen něco koupit, ale zároveň tak podpoří dobrou věc a mají jistotu, že nakupují od kvalitního dodavatele či výrobce. Nelze čekat, až změna přijde. Je třeba stát se tou změnou.